Skolyoz Nedir?

Skolyoz Nedir? Omurga birbiri ile birleşerek kafa tasından kuyruk sokumuna kadar olan kemik oluşumudur. Omurganın şeklinin bozulması ile ilgili bilinen en eski hastalık skolyozdur. Ortalama %2-%6 arası görüme sıklığı olan hastalık doğumsal gelişim bozuklukları birçok farklı nedeni vardır. Gelişim çağındaki çocuklarda sıklıkla görülen omuz hıza bozukluğu, sırtın bir kısmında kabarıklık, kalçaların ayrı seviyede olmaları gibi bulgular fark edilir. Hastalığın nedenlerinin tam olarak bilinmemektedir. Omurganın 10 derece eğri olma hali var ise skolyoz diye adlandırılır.

Skolyoz Nedir?

Yukarıdan aşağıya omurgaya bakıldığında boyun sırt ve bel bölgesinde düz bir hat görülür. Skolyoz Nedir? Eğer hastalık mevcut ise bu görünüm sağa sola doğru değişir. Aynı zamanda ise kendi etraflarında dönerler. Bu durum iç boyutlu deformite olarak isimlendirilir. Slokyozda omurgadan başka kalça, göğüs kafesi ve kürek kemiklerinde de kaymalar meydana gelir. Duruş bozukluğu ve görünüm bozukluğu tespit edilir. Ortama olarak kız çocuklarında daha sık ve daha hızlı ilerleyen şekilde olduğu bilinir. Başlangıç döneminde herhangi bir şikayet ağrı olmayan skolyoz genellikle okul sağlık taramalarında fark edilir.

Ailelerinde kendi gözlemleri sonucu doktora başvurdukları durumlarda vardır. Hastalığın ilk dönemlerinde ağrı ve herhangi bir rahatsızlık vermese de eğrilik arttıkça ağrı hissedilir. Eğriliğin derecesindeki artış aynı zamanda solunum sıkıntısını da meydana getirir.

Skolyoz Belirtileri

Slokyoz hastalığı ilk başlarda bir belirtisi hissedilmez. Okul taramalarında çekilen röntgen ile ortaya çıktığı bilinir. Eğer hissedilmeyecek kadar eğri az ise bir süre sonra arttığı takdirde aile tarafından fark edilerek doktora başvurulur. Nedeni bilinmeyen skolyoz ilerleyen zamanlarda solunum sıkıntısı ve bel de ağrı olarak belirti gösterir. Doğumsal bozukluklar ve kas hastalıkları skolyoza neden olarak gösterilebilir. Erken yaşta tespiti her hastalıkta tedavi için olduğu gibi önemlidir.

Skolyoz Tedavisi

Büyüme çağında ortaya çıkan hastalık çok nadir olarak kendiliğinden geriler. İlerleme durumu hakkında ise önceden tahmin yapmak mümkün değildir. Tedavisi şekli izleme ve takip, korse uygulaması, skolyoz egzersizleri ve cerrahi operasyondur. Büyüme çağındaki çocukları 15 derece altında açı var ise doktor tarafından takip edilmesi gerekir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Skolyoz Nedir? Skolyoz Nedir? için yorumda bulun

    Skolyoz Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Skolyoz Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.