Rota Virüsü Nedir?

Rota Virüsü Nedir? Rota virüsü genellikle 2 yaş altı çocuklarda bağırsaklarda enfeksiyona yol açtığı tespit edilen virüstür. Dünyada 5 yaş altında olan çocuklar en az bir defa bu hastalığa yakalanmaktadır. Bu virüsün neden olduğu hastalık ishal, ateş, kusma ile kendini belli eder. Kış ve ilkbahar aylarında hastalık salgın şeklinde görülmektedir. Oral yol ile bulaşıcı olan hastalık şiddetli sıvı kaybına neden olarak çocuklarda hayati tehlikeye neden olur. Kuluçka evresi olarak 2 gün iyileşme süresi de doğru tedavi ise 1 hafta olarak tespit edilmiştir. Belirli bir ilacı olmayan hastalık tekrar edebilir. Bu nedenle aşısı geliştirilmiştir. Özellikle risk altında bulunan 5 yaş altı çocuklarda Rota virüs aşısı yaptırmak gereklidir. Bulaşıcı özelliği nedeni ile daha çok erken yaşta kreşlerde sık rastlanan bir hastalıktır. Kuluçka süresi olan 2 günde fark edilmediği takdirde zamanında aşı olmayan tüm çocuklar risk altındadır.

Rota Virüsü Nedir?

Rota Virüsün Belirtileri ve Teşhisi

Kuluçka evresi ardından kusma ve ateş ile başlar. Rota Virüsü Nedir? Hemen ardından sıvı halde ishal gelişir. Virüsün dışkıya bulaşması kuluçkanın hemen ardından gerçekleşir. Yoğun karın ağrısı ile devam eden hastalık bir süre sonra vücutta sıvı eksikliğine sebep olur. Bebeklerde aşırı huzursuzluk, idrara çıkamama, deride pörsüme ve gözlerde çökmeye neden olur. Süre olarak 3 veya 9 gün tespit edilmiştir. Bu belirtilen görülüyor ve 5 yaş altı ise doktora başvurulmalıdır. Ardından doktor tarafından yapılacak tahlil sonucu hastalık teşhis edilir.

Rota Virüsün Tedavisi

Belli bir ilacı bulunmayan rota virüs için antibiyotik verilmez. Ağrı kesici kullanımı ise zararlıdır. Rota Virüsü Nedir? Bunlar ishalin süresini azaltarak daha fazla zarar verebilir. Ateş için ateş düşürücü kullanılır. İshalin neden olduğu sıvı kaybı nedeni ile de özellikle su içilmelidir. Eğer kusma şiddeti artmış ve her besinin çıkarılması durumu var ise hastaneye yatış yapılması gereklidir. Bilindiği gibi aşırı sıvı kaybı böbreklere geri dönülmez zarar verir. Bu nedenle böbrek yetmezliği gelişebilir ve hayati tehlike söz konusu olabilir. Sıvı kaybı giderilmesi için mutlaka damardan sıvı takviyesi uygulanır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Rota Virüsü Nedir? Rota Virüsü Nedir? için yorumda bulun

    Rota Virüsü Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Rota Virüsü Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.