Popüler Kültür ve Genel Kültür İlişkisi

Popüler Kültür ve Genel Kültür İlişkisi Genel kültür ve popüler kültür kavramlarına baktığımızda genel kültürün kapsamının daha geniş olduğunu görürüz. Genel kültür hayatımızın her alanı ile ilgili bilgi birikimini anlatan bir kavram iken popüler kültür daha çok zaman içerisinde çok hızlı değişen giyim yeme içme gezi film müzik gibi alanlarda kalıcı olmayan bilgi birikimini anlatır.

Popüler Kültür ve Genel Kültür İlişkisi

Genel Kültür Yaşamımız içerisinde oluşturduğumuz hayatın her alanına ilişkin bilgi birikimidir. Örneğin çocukluğumuzdan beri okuduğumuz kitaplarla ilgili bilgilerimiz edebiyatla ilgili genel kültür birikimimizdir. İçinde doğduğumuz çevrede genel kültürümüzün oluşmasında etkilidir. Çiftçi bir ailede ya da hayvancılıkla geçinen bir ailede doğduysanız var olan bilgiler yaşam içerisinde size doğal olarak aktarılır. Yani genel kültürü oluşturan içinde yaşadığımız çevreden gelen bilgi birikimi ve kendi bilinçli çabamız ve tercihlerimizle oluşturduğumuz bilgi havuzumuzdur.

Popüler Kültür

Özellikle sanayileşme ve sanayi tipi hızlı üretimin ortaya çıkardığı kavramlardan biride popüler kültürdür. Popüler Kültür ve Genel Kültür İlişkisi  Hızlı ve çok miktarda üretilen her türlü ürün (müzik sinema moda dizi boş zaman etkinliği) yine aynı hızla tüketilmelidir. Bunun bir moda haline gelmesi ve satın alınıp tüketilmesi için reklamlar yapılır ve tüketicinin bu ürünlere yönelmesi sağlanır. İçinde bulunduğumuz zamana baktığımızda bile bu dönemin popüler kültür ürünlerini görebiliriz. Moda olan filmler moda olan diziler moda olan tatil mekanları moda olan giyim biçimleri konuşma biçimleri hatta moda olan kelimeleri özellikle kullanarak konuşmak. İşte popüler kültür tamda budur.

Genel Kültür ile Popüler Kültür Arasında Bir İlişki Var Mıdır?

Popüler kültür hakkında bilgi sahibi olmak genel kültürünüzün de geniş olduğu anlamına gelmez. Çünkü büyük bir şehirde yaşıyorsanız ve iletişim araçlarına sahip iseniz zaten popüler kültür ürünlerin bilgisine ulaşabilirsiniz. Bunun için yoğun bir çaba sarf etmenize gerek yoktur. Fakat genel kültürünüzün iyi olmasını istiyorsanız eğer orada bilinçli bir çabaya ve yoğun bir çalışmaya ihtiyaç vardır. İnsanlarla ilişkilerde ve değerlendirmelerde popüler konulara ilişkin bilgilerin değerlendirilmesi ve buna göre değer oluşturulması da doğal olarak bizi yanlış sonuçlara götürür. Sonuç olarak bu iki kavram arasında birbirini anlam olarak karşılayan bir ilişki yoktur.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Popüler Kültür ve Genel Kültür İlişkisi Popüler Kültür ve Genel Kültür İlişkisi için yorumda bulun

    Popüler Kültür ve Genel Kültür İlişkisi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Popüler Kültür ve Genel Kültür İlişkisi için ilk yorumu yapabilirsin.