Baş Dönmesi Bizlere Neyi Gösteriyor?

Baş Dönmesi Bizlere Neyi Gösteriyor? Normal akışında seyreden hayat rutini içerisinde bazen herhangi bir rahatsızlığı olmadığı halde kişinin başı döner. Denge kaybetme, içinin boşalması, bulantı, kusma gibi belirtiler ya da sonuçlar neticesinde baş dönmesi bazen önemsemez. Yorgunluğa ya da strese bağlı olduğu düşünülebilir Stres ve yorgunluğa bağlı kısa süreli baş dönmeleri olabileceği gibi tekrarlayan ya da tekrarlamadığı halde herhangi bir rahatsızlığın sinyallerini veren baş dönmeleri de vardır. Özellikle tekrarlayan baş dönmeleri vücutta ciddi hastalıkların belirtisi olabilir.

Baş Dönmesi Bizlere Neyi Gösteriyor?

Denge Sinir Tümörleri

Vücudun denge ve sinir merkezlerinde oluşan tümörler, sık tekrarlanan baş dönmeleri ve denge problemlerinde şüphelenilmesi gereken belirtilerdendir. Özellikle günümüzün gelişen teknoloji kullanımıyla artan bu tür sorunlar, cep telefonları, bilgisayar gibi teknoloji ürünlerinin korunmasız ve fazla kullanımıyla çoğalmıştır.

İç Kulak Rahatsızlıkları

Denge problemine neden olan sebeplerden biri de denge merkezi olan iç kulakla ilgili rahatsızlıklardır. Baş Dönmesi Bizlere Neyi Gösteriyor?  Bu da baş dönmesi nedenlerinden olabilir. Genetik faktörlere de bağlı olarak iç kulak kireçlenmesi yaşayabilenler, işitme kaybının yanında baş dönmesi şikâyetiyle de karşılaşabilirler.

MS(Multipl Skleroz)

Tekrarlanan baş dönmelerinde ya da normalde olmadığı halde oluşan baş dönmelerinde orta yaş ve üstünde akla bu rahatsızlık gelebilir. Bu konuda yapılacak tetkikler ve konulacak teşhisle tedavi süreci başlatılabilir.

Yaralanma

Herhangi bir kaza, çarpma, çarpışma, şiddet sonucunda kafatasına gelen darbe sonucu beyin sistemi sarsıntı ya da zarar gördüğünde de baş dönmesi meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda başı sabit tutmak, en kısa sürede doktor kontrolünden geçmek gerekir.

Alerjik Durumlar

Herhangi bir besine, ilaca alerjisi olan kişilerde vücut direnerek karşı reaksiyon gösterdiği için baş dönmesi oluşabilir. Bu durumda vücuda alınan bu ürünlerin kesilmesi, doktor kontrolüyle vücuttan atılması gerekir.

Vücutla İlgili Eksiklikler

Bazen vücutta eksik olan vitamin, mineral, demir, kan gibi hayati birimlerin eksikliği de baş dönmelerine sebep olabilir. Yapılacak tahlillerle eksik değerlerin tamamlanması, doğru ve dengeli bir beslenme alışkanlığı bunu önler.

Psikolojik Nedenler

Psikolojik dengede meydana gelen aksamalar beden sağlığını da etkiler. Sürekli hüzün, olumsuz düşünce, acı ve depresyon bağışıklık sistemini zayıflatır. Baş Dönmesi Bizlere Neyi Gösteriyor? Bu durumlarda da yoğun baş dönmesi yaşanabilmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Baş Dönmesi Bizlere Neyi Gösteriyor Baş Dönmesi Bizlere Neyi Gösteriyor? için yorumda bulun

    Baş Dönmesi Bizlere Neyi Gösteriyor? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Baş Dönmesi Bizlere Neyi Gösteriyor? için ilk yorumu yapabilirsin.