Anne Sütü Alan Bebeklerin İlk Yıl Gelişimi

Anne Sütü Alan Bebeklerin İlk Yıl Gelişimi Yaşamın ilk 6 ayında bebekler için en uygun ve yararlı gıda anne sütüdür. Aynı zamanda anne için de yararlıdır.

Neden Anne Sütü?

Anne sütü bebeğin ihtiyacına göre özel olarak üretilir ve bebeği birçok hastalıktan korur. Her annenin sütü kendi bebeğine özeldir. Anne sütü dünyadaki bebekler için üretilen bütün hazır mamalardan daha iyidir.

Anne sütünün sindirimi kolaydır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Bebeği enfeksiyonlara karşı koruyan antikorlardan yana zengindir. Üstelik emzirirken salgılanan hormonların, annenin rahmini toparlayıcı ve doğumdan sonra kanamaları engelleyici etkileri bulunur. Kilo vermeye ve vücudun eski şeklini hızlı bir şekilde almasına da yardımcı olur.

Hangi Sıklıkta Emzirilmeli?

Bebek, yeni doğduğunda ilk olarak annesinin memesine tutularak beslenmeye başlamalıdır. Yeni doğan bebekler iki üç saatte bir emmek isterler. İlk günlerde günde en az 10-12 defa emzirin. Emmek istediklerinde ağlayarak ya da aranarak işaret verirler.

Yeni doğan bebeklerin mide kapasitesi çok küçük olduğundan, şekerli su gibi besinler verilmemelidir. Anne Sütü Alan Bebeklerin İlk Yıl Gelişimi İlk 6 ay sadece anne sütü yeterli olacaktır. Doktor kontrollerinde sağlıklı ve yeterli kilo alımı gösteriyorsa anne sütü yetiyor demektir. Günde 7-8 defa veya daha fazla altını ıslatıyor olması da anne sütünün yeterli olduğunu gösterir.

Bebeğinize en az 6 ay anne sütü ile besledikten sonra yine anne sütü ile birlikte ek gıdaya geçmelisiniz. Sütünüz geldikçe hatta 2 yaşına kadar emzirmek en doğrusudur.

Anne Sütünün Başlıca Faydaları

Yeni doğan bebeklere en uygun besin anne sütüdür.

– Anne sütü ilk 6 ay boyunca, bebeğin ihtiyaç duyduğu her türlü besin değerine sahiptir. ( yağ, protein, vitamin, demir )

– Anne sütü bebeği, alerji, öksürük, ishal ve diğer hastalıklardan korur.

– İlk 6 ay ek su dahi vermeye gerek yoktur. Çünkü anne sütünde yeterli miktarda su bulunur.

– Anne sütü ile beslenen bebeklerde kabızlık, kansızlık ve karın ağrısı daha az görülür.

– Anne sütü alan bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi daha iyidir.

– Anne sütü mikropsuz, temiz ve tazedir. Aynı zamanda kolay hazmedilir.

– Bebeğiniz 2 yaşına kadar süt alacaksa, bu sizin sütünüz olmalıdır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Anne Sütü Alan Bebeklerin İlk Yıl Gelişimi Anne Sütü Alan Bebeklerin İlk Yıl Gelişimi için yorumda bulun

    Anne Sütü Alan Bebeklerin İlk Yıl Gelişimi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Anne Sütü Alan Bebeklerin İlk Yıl Gelişimi için ilk yorumu yapabilirsin.